5 מיתוסים על ניתוח קיסרי

האם קיסרי מתוכנן עדיף מקיסרי חירום? ואם נולדת בניתוח, האם סביר להניח שגם תלדי בניתוח? הנה 5 מיתוסים על ניתוח קיסרי, שהגיע הזמן לתת עליהם את הדין.


לא הרבה אנשים יודעים את הנתון הבא – 20% מהתינוקות מגיעים לעולם באמצעות ניתוח קיסרי. גם בתחום זה יש הרבה מאוד מיתוסים ואגדות שכדאי לתת עליהם את הדעת, כדי להגביר את המודעות בקרב ציבור היולדות.

1. אחרי ניתוח קיסרי אחד, אי אפשר ללדת בלידה רגילה – הנחה זו אינה נכונה. אחרי לידה קיסרית אחת, ואפילו שתיים, אפשר לחזור לדרך הטבעית וללדת בלידה נרתיקית. אומנם נשים שעברו ניתוח קיסרי בעבר מצויות בסיכון מוגבר לקרעים ובפתיחה של הצלקת בדופן הרחם, אבל כיום ברוב המוסדות הרפואיים מעודדים לידה נרתיקית, משום שהיא פחות מסוכנת.

2. לאחר ניתוח קיסרי יש לחכות לפחות שנה עד ההריון הבא – נכון. על מנת להניח לצלקת הזדמנות להתאחות ולהפחית את הסיכון לקרעים בלידה הבאה.

3. מומלץ לעשות ניתוח קיסרי כאשר מדובר בתאומים או בסיכוי ללידת עכוז – לא תמיד. ההחלטה לעשות ניתוח קיסרי תלויה מאוד בנתונים הספציפיים של האישה וברופאים המטפלים בה. אם הרופא לא מנוסה בחילוץ יילודים בלידת עכוז, או בלידות תאומים, ניתוח קיסרי הוא פתרון אידאלי. אך אם למשל התאום הראשון במצב ראש והיולדת לא עשתה ניתוחים קיסריים קודמים, כדאי לנסות לידה ואגינלית.

4. אפשר ללדת בקיסרי רק שלוש פעמים – נכון באופן חלקי. רופאים לרוב לא ימליצו לאישה שילדה ארבע פעמים או יותר בניתוח, לעשות הפלה, אולם יש לקחת בחשבון שרמת הסיכון ליולדת עולה ככל שהיא עושה יותר ניתוחים קיסריים.

בין הסיכונים ישנו סיבוך שנקרא שליה נעוצה, שמסרבת להיפרד מדופן הרחם, והידבקויות לאחר הניתוח, שבמקרים מסוימים עלולות להביא אפילו לכריתתו. .

5. מומלץ לשכב לנוח אחרי הניתוח עד שהצלקת מתאחה – לא נכון. לאחר הניתוח מנוחה מרובה יכולה לגרום לקרישי דם ברגליים. הקרישים עלולים להיסחף לריאות וללב, ולכן ההמלצה היא לגרום לאישה לזוז כמה שיותר אחרי הניתוח.