המורכבות מאחורי לידת תאומים

מדוע לידת תאומים היא מסובכת?

לידות תאומים כידוע הן לידות מורכבות ומסובכות מעצם היותן שני עוברים ברחם אמם, חלק ניכר מהמצגים הם מצגים שהם אינם עולים בקנה אחד עם לידה רגילה, כמו למשל מצגים רוחביים ומצגי עכוז. כיום, הפתרון הנפוץ ברוב המקרים כאשר המצג איננו מצג פיזיולוגי רגיל הוא לסיים את הלידה בניתוח קיסרי יזום כדי להתגבר על המנחים והמצגים הללו דרך החתך הניתוחי מתאפשרת גישה אל היילוד.

ישנם מצבים בהם קיים רצון חזק הן אצל היולדת והן אצל המיילדים בכל אופן להגיע ללידה רגילה על אף מצגים משונים. אחד המצבים הנפוצים ביותר הללו הוא מצב בו היילוד הראשון הוא במנח ראש, ולכן הוא יצא קודם, ואחיו נמצא במצג עכוז.

שאלת המפתח – אופן יילוד התאום השני

באופן טבעי עולה השאלה מה עושים במצב כזה – האם לאפשר ליולדת ללדת את היילוד הראשון בלידה פיזיולוגית רגילה כי זה הראש יצא קודם כמו כל הלידות? האם לרוץ עם היולדת לחדר ניתוח בגלל שהילד השני נמצא במצג עכוז?
את כל אחד ואחד מהפתרונות האלה ניתן למצוא בחדרי לידה, כאשר המטרה היא להביא לעולם ילדים בריאים. על אף זאת, בתקופה האחרונה אפשר לראות בחדרי הלידה פתרון ספציפי מאוד, שהפופולריות שלו בקרב הרופאים והדרג המקצועי רק הולכת וגדלה ככל שחולף הזמן.

פתרון אחד שחוזר אל חדרי הלידה בשנים האחרונות, הוא לאחר יציאת הילד הראשון לנסות להפוך את היילוד ממצג עכוז למצג ראש. לי אישית יצא כבר בכמה מקרים להפוך את העובר השני לאחר יציאת הראשון טרם פקיעת המים לשני ,תוך כדי הלידה ובכך ולחסוך ליולדת לידה רגילה וגם ניתוח באותו הריון.
ההיגיון שעומד מאחורי השיטה הזו נובע מהעובדה שלאחר לידת האח הראשון באופן טבעי מתפנה מספיק מקום ברחם, המים בשק שלו עוד לא ירדו ולכן קיים חלון הזדמנויות קצר בו ניתן לנסות להפוך אותו בעודו בבטן וכך הוא יוולד בלידה רגילה כמו אחיו.

יילוד בלידת עכוז זו עובדה שהייתה נפוצה עד לפני שנים רבות, אבל לאחר מכן ננטש לתקופה ארוכה אגב מחקרים שסברו כי התחלואה גבוהה יותר ביילוד לדני של עכוז. כעת יילוד לדני חוזר לשימוש בתנאים מיוחדים וידועים מראש, בכל חדרי הלידה: הרופאים הוותיקים ובעלי הניסיון מלמדים את הצעירים לקבל לידת עכוז ובכך אף הם רוכשים ניסיון מעשי לרווחת היולדות ובית החולים. זה ילך ויהיה נפוץ יותר ויותר.
הילד הראשון יוולד בלידת ראש והשני, כמובן בסבלנות רבה יש לומר, יחולץ בלידת עכוז. אם לא מפריעים לתאום השני להיוולד יש לו סיכוי רב להגיח אל העולם בבטחה בדיוק כמו אחיו הראשון, שיצא עם הראש קדימה.