בדיקת הריון ביתית

בדיקת הריון ביתית היא דרך פשוטה וקלה לדעת אם הינך בהיריון או לא. איך הדבר עובד ומה עושים עם התוצאות? התשובות לפניכם

המחזור מאחר לך ואין לך את הסבלנות להמתין לבדיקת הדם להריון שקבעת מבעוד מועד? יש פתרון פשוט יותר היום!
בדיקת הריון ביתית היא סוג של פתרון שיכול להוות אלטרנטיבה לבדיקת הריון בבדיקת דם (חשוב להזכיר שאחוזי האמת בבדיקת הריון בבדיקת דם גבוהים יותר). ישנם כמה וכמה סוגים של ערכות ביתיות לבדיקת הריון שניתן לקנות ברשתות הפארם השונות ובבתי המרקחת ללא מרשם כלל וכולן נוצרו על מנת לאפשר אבחון ראשוני של הריון, לבד, בבית, באמצעות מתן שתן. כיצד הדבר עובד?

הסימנים להריון, מהם?

הימצאותו של הורמון בטא היריון שנקרא בעצם: Beta-hCG בשתן או בדם מעיד על הריון. חומר זה הוא בעצם חלבון הקיים בגוף המופרש על ידי השליה וניתן לזהותו בשתן או בדם כבר שבוע לאחר הכניסה להריון. בדיקת הריון ביתית היא בדיקה פשוטה יותר הבאה לבדוק את המצאותו של ההורמון בדם או בשתן.

מתי ניתן לבצע בדיקת הריון?

ההורמון המוזכר לעיל, מופיע, כבר שבוע בערך לאחר ההפריה של הביצית. ולכן, כבר ימים מעטין לאחר ששמים לב לראשונה כי המחזור אינו מופיע – ניתן לבצע את בדיקת ההריון הביתית על מנת לאבחן את הימצאותו של ההורמון בשתן. ככל שההריון מתקדם כמות ההורמון גדלה בצורה טבעית ומגיעה לשיאה בחודש השלישי של ההריון.

מחיר בדיקת הריון

כאמור, מחיר בדיקת הריון פשוט נא בין 30-75 שקלים לרוב ברשתות הפארם. צוות האתר בייביפדיה מאמין שהמחיר הוגן יחסית ונותן תמורה טובה למחיר עם רמות גבוהות יחסית של דיוק.

כיצד מתבצעת בדיקת הריון ביתית?

בדיקות ההריון בשוק שונות זו מזו מעט אבל הן עובדות על אותו העיקרון. ישנו מקלון שצריך להרטיב את קצהו המסומן בשתן ולהמתים כדקה – ארבע דקות עד להופעת פס או יותר על המקלון.

פס אחד אומר שהתשובה שלילית ואינך בהריון
שני פסים מראה על תשובה חיובית עם אחוזים גבוהים מאוד המעידים על הריון.

לרוב מומלץ על ידי היצרן לבצע את הבדיקה באמצעות השתן הראשון של היום וגם אנחנו ממליצים על כך (אין לראות בנו כרופאים או מומחים כמובן).
לרוב, בדיקות ההיריון נחשבות  אמינות ותשובה חיובית תצביע ברוב המקרים  על היריון אמיתי, אבל חשוב לשים לב שגם לא כל תשובה שאינה חיובית אכן תשלול היריון באופן מוחלט. במקרה של בדיקת הריון שלילית, כדאי לבצע את בדיקת ההריון שוב לאחר כמה ימים. במקרה של בדיקת הריון חיובית כדאי לבצע בדיקת דם לווידוא ההריון.

ההבדלים בין בדיקת הריון ביתית לבדיקת דם להיריון

בדיקת הריון ביתית היא בדיקה איכותית איכותית יחסית שהתוצאה שלה מעידה רק על האם הינך בהריון או לא. בדיקת דם להריון היא בדיקה מעט שונה והיא בעצם כמותית, הבדיקה מדויקת יותר ובודקת את הכמות המדויקת של הורמון ההריון בדם, מה שמאפשר לקבוע את גיל ההריון.

מהן הסיבות לכך שבדיקה ביתית בהיריון עלולה להיות מטעה?

יש כמה סיבות לכך שתוצאת בדיקת הריון ביתית עלולה להתברר כטעות. תוצאה שלילית עלולה להיות שגויה במקרה שהבדיקה מתבצעת מוקדם מדי, לפני שההורמון מופיע בשתן בכמות מספקת, או במקרה שבודקים את המקלון מוקדם מדי. תוצאה חיובית עלולה להתברר לעתים כטעות אם מחכים זמן רב מדי להופעת הפסים על המקלון.

ישנן כמה סיבות לכך שבדיקת הריון ביתית יכולה להתברר בעצם כטעות. תוצאות שאינה חיובית עלולה להיות לא נכונה במקרה שהבדיקה מתבצעת במועד מוקדם מדי, לפני שההורמון מופיע בכמות מספקת בשתן. ישנו עוד מקרה בעייתי והוא כשבודקים את המקלון מוקדם מדי ולא ממתינים מספיק זמן לתוצאות הבדיקה. מצד שני, גם תוצאה חיובית עלולה להתברר כטעות אם מחכים יותר מדי זמן להופעת פסים על מקלון הבדיקה.